The redesigned, extended, and widened version of the MTX BEAMRACK is better suited for 29" MTBs and gravel bikes—especially for frame sizes L through XXL. The innovative dual-side panel allows for the attachment of Topeak MTX QuickTrack® bags and baskets, or bags and baskets with MIK adapter plates. Mounts to the seatpost.
When mounting side bags, the optionally available MTX Side Frames for MTX BeamRack II must be used!
| Product Name: | Topeak MTX BeamRack II V-Type Cargo Rack |
| Manufacturer: | Topeak |
| Item Code: | TOP749922 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| dimensions (l/w/h): | 541/140/119mm |
| usage bikesport: | MTB, Allroad / Gravel |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| Luggage carrier mount: | Seat Post |
| carrier features: | without spring clamp |
| max. load: | 9kg |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 673g |
| manufacturer item code: | TA2601V |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4710069711781 |
| Manufacturer page: | http://www.topeak.de |