The Topeak Rack RedLite StVZO bicycle taillight is a high-performance COB LED taillight for carriers with an integrated brake light function, providing significantly increased safety on the road. For easy installation, the taillight features a magnetic mount with two included brackets, compatible with classic 50mm-mount carriers as well as Topeak carriers from the TetraRack series. The USB-C charging port also ensures fast and universal charging.
| Product Name: | Topeak Rack RedLite StVZO Bicycle Rear Light |
| Manufacturer: | Topeak |
| Item Code: | TOP749930 |
| StVZO legal (German Road Traffic Licensing Regulations): | yes |
| activity: | Cycling |
| dimensions (l/w/h): | 73/24/22mm |
| voltage: | 3.7V |
| IP rating: | IPX6 |
| Battery Type: | integrated Battery |
| mounting location: | Carrier |
| Bike light version: | Rear Light |
| Bike light properties: | Recharges via USB, Brake light, Rechargeable |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 29g |
| manufacturer item code: | TMS120-DE |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4710069713730 |
| Manufacturer page: | http://www.topeak.de |