The RCS Pro Blendr stem is a sleek aluminum stem that delivers high performance and a stunning look. Designed specifically for the 2023 Domane SL, SLR, and RSL models, the stem finishes flush with the headset cap for maximum integrated elegance. The flush-fitting cap, cable cover on the underside of the stem, and Blendr compatibility complete the sleek and sophisticated look.
| Product Name: | Trek RCS Pro Blendr +7D Stem - black |
| Manufacturer: | Trek Parts |
| Item Code: | TPA750790 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| stem angle: | 7° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 180g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 80 mm |
| Stem Version: | Ahead, System |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| GTINs: | 768682578520, 768682578421, 768682578582, 768682578483, 768682578261 |
| Manufacturer page: | http://www.trekbikes.com |