The RCS Pro Blendr stem is a sleek aluminum stem that delivers high performance and a stunning look. Designed specifically for the 2023 Domane SL, SLR, and RSL models, the stem finishes flush with the headset cap for maximum integrated elegance. The flush-fitting cap, cable cover on the underside of the stem, and Blendr compatibility complete the sleek and sophisticated look.
| Product Name: | Trek RCS Pro Blendr -7D Stem - black |
| Manufacturer: | Trek Parts |
| Item Code: | TPA750791 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| stem angle: | -7° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 175g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 80 mm |
| Stem Version: | Ahead, System |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| GTINs: | 768682597248, 768682597002, 768682597163, 768682578445, 768682578605, 768682578308, 768682578407, 768682578322 |
| Manufacturer page: | http://www.trekbikes.com |