The Mahle eX1 Combo includes an eX1 Range Extender (e185) and the Energy Hub. With the Energy Hub, the Range Extender can be used as a power bank. The Range Extender is designed for cyclists who want to tackle long or challenging routes.
This model increases the range to up to 60 km. The eX1 Range Extender (e185) is compatible with all e-bikes equipped with the X20, X30, or XS system.
The Mahle eX1 Range Extender is mounted on the seat tube using a special water bottle cage mount. The required mount, including the mounting strap, is included in the scope of delivery; however, the required AD 30° or AD 90° connection cable is not included.
| Product Name: | MAHLE Combo eX1 Range Extender E185 + Energy Hub - 27010406000000 |
| Manufacturer: | MAHLE |
| Item Code: | MAH750935 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike |
| Battery capacity: | 171Wh |
| voltage: | 36V |
| IP rating: | IP67 |
| charging current: | 4A |
| E-bike Accessories: | Battery |
| USB type: | Type C |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 1250g |
| manufacturer item code: | 27010406000000 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8435635802187 |
| Manufacturer page: | www.mahle.com/de/products-and-services/emobility/e-bike/ |