The Mahle iX2+ original replacement rechargeable battery for X30 drives is, along with the motor, the heart of your electric bike. The battery, which is typically permanently installed, provides you and your electric bike with sufficient power at all times. The main rechargeable battery has a capacity of 250 Wh, providing enough energy for extended rides.
The rechargeable battery also features connections to the motor, the control unit, and the lighting system.
| Product Name: | MAHLE X30 iX2+ Battery | 250Wh - 23010500000000 |
| Manufacturer: | MAHLE |
| Item Code: | MAH750937 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike |
| Battery capacity: | 250Wh |
| voltage: | 36V |
| charging current: | 3.2A |
| E-bike Accessories: | Battery |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 1590g |
| manufacturer item code: | 23010500000000 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8435635809964 |
| Manufacturer page: | www.mahle.com/de/products-and-services/emobility/e-bike/ |