The Mahle iX3+ main rechargeable battery for X30 systems. Replace your current rechargeable battery with this genuine replacement battery and increase the capacity to 350Wh. For even longer riding enjoyment. With its 350Wh capacity, the iX3+ rechargeable battery is one of the largest in the Mahle electric bike system.
The rechargeable battery is compatible with all electric bikes featuring a Mahle X30 rear hub motor.
| Product Name: | MAHLE X30 iX3+ Battery | 350Wh - 23010500001000 |
| Manufacturer: | MAHLE |
| Item Code: | MAH750938 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike |
| Battery capacity: | 350Wh |
| voltage: | 36V |
| charging current: | 4A |
| E-bike Accessories: | Battery |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 2290g |
| manufacturer item code: | 23010500001000 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8435635899590 |
| Manufacturer page: | www.mahle.com/de/products-and-services/emobility/e-bike/ |