The extremely lightweight long sleeve jersey has been redesigned and further developed. It fits snugly, dries quickly, and impresses with its excellent breathability—ideal for the fastest tours and most demanding conditions. The jersey's performance fit hugs the arms and torso for optimal aerodynamics and ensures maximum efficiency in thermoregulation. This jersey is ideal for high-speed rides in mild to cool conditions and can be combined perfectly with vests or jackets. Integrated UPF50+ and UPF30+ sun protection rounds off the package.
Three cargo pockets with hidden zippered pocket
YKK zipper
Flying fish as the brand's signature racing badge
Extremely lightweight fabric
Chest: UV protection factor: 50+ (UPF), sleeves: UV protection factor: 30+ (UPF)
Recycled fabric
Performance Fit - Performance Fit clothing is made from fabrics with strong stretch properties. They are close-fitting and designed for maximum efficiency.
B Corp certification:
Café du Cycliste has been certified as a B Corporation™ since 2024. This certification evaluates a company's overall social and environmental performance. From the supply chain and the materials used to charitable engagement and employee benefits. B Corp certification confirms that a company meets high standards in social and environmental performance, transparency, and accountability.
Material
73% polyamide, 27% elastane
| Product Name: | Café du Cycliste Andrea Long Sleeve Jersey Women - horizon grey |
| Manufacturer: | Café du Cycliste |
| Item Code: | CDC751674 |
| Material: | 73% polyamide, 27% elastane |
| compression: | no |
| Hood: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| sun protection: | 30 |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| washability: | 30°C, no dryer, do not bleach |
| Season: | Spring/Autumn |
| temperature range: | +22°C / +14°C |
| fit: | tight |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| back pockets: | 4 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Blue |
| weight: | 150g |
| Sustainability: | MADE IN GREEN by OEKO-TEX®, GRS - Global Recycle Standard |
| GTINs: | 3700955431719, 3700955431726, 3700955431733, 3700955431740 |
| Manufacturer page: | https://www.cafeducycliste.com/de-de |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Café du Cycliste.
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 87 | 87 - 91 | 91 - 95 | 95 - 99 | 99 - 103 | 103 - 107 | 107 |
| C. waist (cm) | 71 | 71 - 75 | 75 - 79 | 79 - 83 | 83 - 87 | 87 - 91 | 91 |
| G. arm (from shoulder) (cm) | 56.5 | 58 | 59.5 | 61 | 62.5 | 64 | 65.5 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C. waist (cm) | 71 | 71 - 75 | 75 - 79 | 79 - 83 | 83 - 87 | 87 - 91 | 91 |
| D. hips (cm) | 89 | 89 - 93 | 93 - 97 | 97 - 101 | 101 - 105 | 105 - 109 | 109 |
| E. inseam (cm) | 79.5 | 81 | 82.5 | 84 | 85.5 | 87 | 88.5 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 83 | 83 - 87 | 87 - 91 | 91 - 95 | 95 |
| C. waist (cm) | 68 | 68 - 72 | 72 - 76 | 76 - 80 | 80 |
| D. hips (cm) | 92 | 92 - 96 | 96 - 100 | 100 - 104 | 104 |
| G. arm (from shoulder) (cm) | 53.5 | 55 | 56.5 | 58 | 59.5 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| C. waist (cm) | 68 | 68 - 72 | 72 - 76 | 76 - 80 | 80 |
| D. hips (cm) | 92 | 92 - 96 | 96 - 100 | 100 - 104 | 104 |
| E. inseam (cm) | 80.5 | 82 | 83.5 | 85 | 86.5 |
International XS
International S
International M
International L
International XL