You're tired of endless traffic jams in
The handlebar supports agile riding and steering, positioning you in an upright and comfortable riding position with a good overview, delivering little pressure on the palms thanks to Ergon grips. This ensures a high center of gravity and a comfortable posture on long tours.
| Product Name: | Kalkhoff IMAGE 3 ADVANCE - Easy Entry E-Bike - 2026 - 29" - midnightplum matt |
| Manufacturer: | Kalkhoff Bikes |
| Item Code: | KHB751815 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women, unisex |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike, City |
| hubs: | Shimano QC300 QR / Shimano Nexus |
| rims: | Stars | Aluminium |
| chain: | KMC Z1 EPT |
| rear derailleur: | Shimano Nexus Hub |
| chainring ratio: | 42 |
| crankset: | Aluminium |
| brakes: | Tektro T-280 | 180 mm / 160 mm |
| seat post model: | Aluminium | Suspension |
| saddle: | Selle Royal Essenza Plus Stracciatella |
| handle bar: | Comfort Riser |
| stem: | Aluminium | adjustable |
| fork: | SR Suntour XCM32 Coil QR |
| frame: | Aluminium |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 27 |
| Battery capacity: | 540Wh |
| Shifting Type: | Hub - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube Li-Ion (540 Wh) |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| bike special accessories: | Bosch Charger | MIK HD Rack | Rear stand adjustable |
| bike lights: | Herrmans MR5 LED | Herrmans H-Trace LED |
| grips: | Ergon GC10 |
| seatpost: | Suspension seatpost |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 80mm |
| pedals: | Comfort |
| tires: | Schwalbe Green Marathon | 55-622 |
| max. system weight: | 150kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Purple |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 29000g |
| manufacturer item code: | D6905212 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | incl. battery |
| Display / Control Unit: | Bosch Purion 200 |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line Smart System |
| Torque: | 75Nm |
| Product Series: | Kalkhoff Bikes - Image |
| Number of Gears: | 1 x 5 |
| Frame Shape: | Step-through / Wave |
| GTINs: | 4000990484725, 4000990484732, 4000990484749 |
| Manufacturer page: | https://www.kalkhoff-bikes.com/de_de/ |