Gravel instead of asphalt. Forest instead of urban jungle. Freedom instead of time pressure. You always experience perfect moments on the saddle when you can ride without limits. The
In short: a bike that you can use in a particularly versatile way - because it masters everyday tasks just as well as the big challenges on your tours. With its robust all-terrain equipment
and the powerful Bosch Performance Line Smart System, this Kalkhoff bike is always ready for top performance.
The ENTICE 3 is an e-bike for all occasions - and for the perfect moments in between.
| Product Name: | Kalkhoff ENTICE 3 ADVANCE - Easy Entry Electric Trek Bike - 2026 - darksprings glossy |
| Manufacturer: | Kalkhoff Bikes |
| Item Code: | KHB751833 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike |
| hubs: | Shimano QC300 | QR |
| rims: | Ryde | Aluminium |
| chain: | Shimano CN-LG500 |
| cassette: | Shimano Cues Linkglide |
| rear derailleur: | Shimano Cues 9 |
| chainring ratio: | 42 |
| crankset: | Aluminum |
| brakes: | Shimano MT200 | 180/180mm |
| seat post model: | Aluminium, rigid |
| saddle: | Selle Royal Vivo Ergo |
| handle bar: | Allroad Riser |
| stem: | Aluminum adjustable |
| fork: | SR Suntour XCM32 Coil | QR |
| frame: | 3|26 Bosch |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-41 |
| Battery capacity: | 600Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube 625 |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| bike special accessories: | MIK rear carrier | mudguard | kickstand |
| bike lights: | Herrmans MR5, LED | Herrmans H-Trace, LED |
| grips: | Ergon GS10 Evo |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 100mm |
| pedals: | Comfort |
| tires: | Schwalbe Smart Sam Bronze | 57-622 |
| max. system weight: | 150kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| cable routing: | internal |
| Display / Control Unit: | Bosch Purion 200 color |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line CX |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | Kalkhoff Bikes - Entice |
| Number of Gears: | 1 x 9 |
| Frame Shape: | Step-through / Wave |
| GTINs: | 4000990482479, 4000990482486, 4000990482493 |
| Manufacturer page: | https://www.kalkhoff-bikes.com/de_de/ |