Go big or go home. The Smith Lineup sunglasses strike a balance between timeless classic and modern, chunky style you can wear anywhere. The bio-based frames have soft rubber, non-slip nose pads, so they don't slide down your face on a hot summer day. Color- and contrast-boosting ChromaPop™ lenses give you a clear read on life from sidewalk to surf break and park to patio.
VISION:
FIT/INTEGRATION:
FRAME:
INCLUDED:
| Product Name: | Smith Lineup ChromaPop Glasses - Matte Black - Gray Green |
| Manufacturer: | Smith |
| Item Code: | SMI752610 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Outdoor, Leisure |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| Eyewear Style: | Full frame, Twin lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, Anti Fog Lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| lens material: | ChromaPop™ |
| light transmission: | 15% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| manufacturer item code: | 205888003581H |
| Glasses Width: | 133mm |
| Temple Length: | 145mm |
| Glass width: | 58mm |
| Bridge Width: | 17mm |
| Lens height: | 45mm |
| GTINs: | 716736964034 |