Beach, boat, town, or trail, the Smith Boomtown sunglasses let you roll between routine and adventure with the coverage you need and style that never looks out of place. A slightly wrapped frame plus a full coverage ChromaPop™ shield lens are all about pursuing your thrill. A comfortable, all-day fit and subtle shape make the Boomtown your quiver-of-one sunglasses for living the good life.
VISION:
FIT/INTEGRATION:
FRAME:
INCLUDED:
| Product Name: | Smith Boomtown ChromaPop Polarized Glasses - Matte Black - Green Mirror |
| Manufacturer: | Smith |
| Item Code: | SMI752627 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Outdoor, Leisure |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| usage bikesport: | MTB, Trail |
| Eyewear Style: | Full frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, mirrored, polarized, Anti Fog Lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| lens material: | ChromaPop™ Polarized |
| light transmission: | 15% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| manufacturer item code: | 20493200399ZY |
| Temple Length: | 130mm |
| Glass width: | 135mm |
| Lens height: | 51mm |
| GTINs: | 197737174453 |