When you're on long runs, tricky downhills, or fast road bike rides, clear vision is key. You can count on the Vert PivLock from Smith—these rimless shield sunglasses give you a wide panoramic view so you can climb and descend any mountain with ease. With their cylindrical shield and frameless design, the Vert PivLock sunglasses are not only ultra-lightweight but also comfortable to wear. To ensure you enjoy good visibility in all lighting conditions, you can easily swap the ChromaPop™ lens with PivLock system for the clear lens included. And thanks to the non-slip nose and temple pads, the glasses stay where they belong when you're racing down the mountain at full speed.
Vision
Fit/Integration
frame
Included in the scope of delivery
| Product Name: | Smith Vert PivLock ChromaPop Glasses - Matte Meteorite Crystal - Low Light Rose Blue Mirror | Clear |
| Manufacturer: | Smith |
| Item Code: | SMI752631 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run, Trailrunning |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| usage bikesport: | Road Bike, MTB, Downhill, Allroad / Gravel |
| Eyewear Style: | Frameless, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, mirrored, changeable lenses, compatible with RX adapters, Anti Fog Lenses, clear, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 1 - bad weather |
| lens material: | Polycarbonate, ChromaPop™ |
| light transmission: | 51% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey, Purple |
| manufacturer item code: | 2065184QI99G0 |
| Temple Length: | 125mm |
| Glass width: | 139mm |
| Lens height: | 61mm |
| GTINs: | 197737332280 |