When trail runs and mountain adventure are as routine as a casual weekend, your sunglasses need to be up for the action. The Smith Seeker sunglasses stay put through ultra runs and daily bike commutes alike. Subtle pilot style lends them a classic feel, and they're packed with the lens and frame tech you expect in performance sunglasses. From adjustable QuickFit temples to the included paracord leash, you can count on the Seeker to stay put through sweaty efforts and across rough terrain. Subtle, built-in low-profile side shields add peripheral light coverage, while ChromaPop™ lens technology enhances contrast and reduces eye fatigue over long days outdoors.
VISION:
FIT/INTEGRATION:
FRAME:
INCLUDED:
| Product Name: | Smith Seeker ChromaPop Glasses - Matte Flint / Tarmac Tortoise - Slate |
| Manufacturer: | Smith |
| Item Code: | SMI752632 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Outdoor, Run, Trailrunning, Leisure |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| usage bikesport: | City |
| Eyewear Style: | Full frame, Twin lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, Anti Fog Lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 2 - medium |
| lens material: | ChromaPop™ |
| light transmission: | 35% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| manufacturer item code: | 207536U1F57Z8 |
| Glasses Width: | 129mm |
| Temple Length: | 140mm |
| Glass width: | 57mm |
| Bridge Width: | 15mm |
| Lens height: | 48mm |
| GTINs: | 197737331757 |