The AC PRO-C50 wheelset combines a 50mm-deep aero carbon rim with a modern wide profile and other top-tier components. The carbon fiber spokes and ceramic bearings deliver explosive acceleration, exceptionally smooth rolling, and race-level stiffness—on every ride and on any terrain.
Aerodynamically optimized 50-mm profile | improved aerodynamics for high speeds on flat routes and fast all-around performance.
High-quality ball bearings | Low-friction ceramic bearings ensure maximum rotational stability and smooth rolling.
Carbon spokes (F21/R21) | exceptional stiffness-to-weight ratio for precise handling and efficient power transfer.
Tubeless ready | Allows for lower tire pressures for better grip, greater comfort, and increased puncture resistance.
| Product Name: | Control Tech AC PRO-C50 Road Wheelset - 28" | Carbon | Clincher | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - SRAM XDR |
| Manufacturer: | Control Tech |
| Item Code: | CTT752761 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| spokes: | Carbon Fiber Spokes |
| rims: | UD Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12, 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset < 1300g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | XDR (SRAM 12/13s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| fitting tire dimensions: | 28-43mm |
| ETRTO: | 22.5-622 |
| rim width: | 28.5mm |
| inner profile width: | 225mm |
| rim profile height: | 50mm |
| freehub system: | SRAM XDR |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1240g |
| manufacturer item code: | AC PRO-C50 |
| Number of Spoke Holes: | 21 |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 4710069107362 |
| Manufacturer page: | http://www.controltechbikes.com |