The GPC-C40 wheelset is specifically designed for gravel riding and is made of UD carbon fiber, making it weigh approximately 1207g. Advanced polymer materials in the GPC-C40 wheelset offer outstanding fatigue resistance and excellent vibration damping, ensuring a smoother, more comfortable, and safer riding experience.
| Product Name: | Control Tech GPC-C40 Gravel Wheelset - 28" | Carbon | Clincher | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - SRAM XDR |
| Manufacturer: | Control Tech |
| Item Code: | CTT752764 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| spokes: | Titanium + Polymer Fiber |
| rims: | UD Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12, 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset < 1300g |
| Freehub Body: | XDR (SRAM 12/13s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| fitting tire dimensions: | 30-50mm |
| ETRTO: | 25-622 |
| rim width: | 34mm |
| inner profile width: | 25mm |
| rim profile height: | 40mm |
| freehub system: | SRAM XDR |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1250g |
| manufacturer item code: | GPC-C40 |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 4710069107386 |
| Manufacturer page: | http://www.controltechbikes.com |