The GAC-C42 Carbon Gravel Wheelset is precision-engineered from high-modulus carbon fiber, this wheelset achieves the ideal balance between low weight and high stiffness for responsive gravel performance. The Premium Enduro bearings ensure smooth rotation and long-lasting durability, even in demanding conditions.
| Product Name: | Control Tech GAC-C42 Gravel Wheelset - 28" | Carbon | Clincher | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - SRAM XDR |
| Manufacturer: | Control Tech |
| Item Code: | CTT752765 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| spokes: | 24/24, Stainless Steel |
| rims: | Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12, 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset 1300-1700g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | XDR (SRAM 12/13s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 25-622 |
| rim width: | 30mm |
| inner profile width: | 25mm |
| rim profile height: | 42mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1420g |
| manufacturer item code: | GAC-C42 |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 4710069107409 |
| Manufacturer page: | http://www.controltechbikes.com |