The Control Tech Aerowave wheelset is distinguished by its wavy rim profile. This shape provides excellent aerodynamics while ensuring exceptional stability in crosswinds. The rim profile height is 45 mm on the front wheel and 50 mm on the rear wheel.
Integrated carbon spoke-hub construction | A seamless, one-piece connection between the carbon spokes and hub maximizes lateral stiffness and improves power transfer for a more responsive ride.
| Product Name: | Control Tech Aerowave AW-1.0 Road Wheelset - 28" | Carbon | Clincher | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - Shimano HG |
| Manufacturer: | Control Tech |
| Item Code: | CTT752767 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| hubs: | Carbon |
| spokes: | Carbon Fiber Spokes |
| rims: | UD Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset < 1300g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | HG L (Shimano 11/12s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| fitting tire dimensions: | 25-38mm |
| ETRTO: | 21-622 |
| rim width: | 30mm |
| inner profile width: | 21mm |
| freehub system: | Shimano HG |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1305g |
| manufacturer item code: | AW-1.0 |
| Number of Spoke Holes: | 20 |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 4710069107423 |
| Manufacturer page: | http://www.controltechbikes.com |