The Control Tech Closed Disc is built for top speeds thanks to its closed design and lightweight carbon construction. Specifically designed for triathletes seeking the ultimate improvement in aerodynamics.
Superlight | Having a weight of just 990 g, this fully closed carbon wheel offers outstanding acceleration and efficiency.
Disc Brake Compatibility | Optimized for disc brake systems with a 142 x 12 mm thru axle, ensuring superior braking power and control.
Full carbon construction | With a 21.5 mm inner rim width / 27 mm outer rim width
| Product Name: | Control Tech Closed Disc Rear Wheel - 28" | Carbon | Clincher | Centerlock - 12x142mm - Shimano HG |
| Manufacturer: | Control Tech |
| Item Code: | CTT752768 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Time Trial, Triathlon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Rear Wheel, Rear Wheel > 900g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | HG L (Shimano 11/12s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| ETRTO: | 21.5-622 |
| rim width: | 27mm |
| inner profile width: | 21.5mm |
| wheel special features: | Disc Wheel |
| freehub system: | Shimano HG |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 960g |
| manufacturer item code: | CAC-121 |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 4710069107270 |
| Manufacturer page: | http://www.controltechbikes.com |