The Ins Jacket Style Samaia keeps you comfortably warm on cold tours. PrimaLoft® ActiveEvolve® insulation offers an optimal warmth-to-weight ratio, while the ultra-light VENTBREAK® construction ensures full freedom of movement. Thanks to the bicycle-specific fit and elastic grid fleece inserts, you remain flexible on the bicycle. The water repellent surface keeps moisture out, while the snap button flap provides ventilation and a comfortable climate. The pack-away bag with frame attachment makes it the ideal companion for every bicycle tour.
Material
outer fabric: 100% polyamide
Outer fabric side panels: 100% polyester
Lining: 100% polyester
| Product Name: | Schöffel Style Samaia Insulated Jacket Men - dark crabapple 5590 |
| Manufacturer: | Schöffel |
| Item Code: | SHF752820 |
| Material: | outer fabric: 100% polyamide Outer fabric side panels: 100% polyester Lining: 100% polyester |
| compression: | no |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| Hood: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| textile fabric: | Synthetics |
| technology: | VENTBREAK® | PrimaLoft® ActiveEvolve® |
| washability: | 30°C, delicates |
| Season: | Winter |
| insulation: | Synthetics |
| Features: | Windproof, Water resistant, Thermo |
| fit: | regular |
| back length: | 74cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Orange, Brown |
| weight: | 306g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4066619200909, 4066619200916, 4066619165642, 4066619200923 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Schöffel.
| International | S | M | L | XL | XXL | 3XL | 4XL | 5XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 | 60 |
| Inch | 29 - 30 | 31 - 32 | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 | 44 |
| B. chest (cm) | 91 - 96 | 96 - 101 | 101 - 105 | 105 - 109 | 109 - 113 | 113 - 118 | 118 - 123 | 123 - 128 |
| C. waist (cm) | 79 - 84 | 84 - 89 | 89 - 94 | 94 - 98 | 98 - 103 | 103 - 109 | 109 - 115 | 115 - 121 |
| A. body height (long) (cm) | 184 - 192 | 185 - 193 | 186 - 194 | 187 - 195 | 188 - 196 | 189 - 197 | 189 - 197 | 189 - 197 |
| E. inseam (long) (cm) | 81 - 85 | 83 - 87 | 84 - 90 | 85 - 90 | 86 - 90 | 87 - 91 | 88 - 92 | 89 - 93 |
| A. body height (regular) (cm) | 176 - 184 | 177 - 185 | 178 - 186 | 179 - 187 | 180 - 188 | 181 - 189 | 181 - 189 | 181 - 189 |
| E. inseam (regular) (cm) | 77 - 81 | 79 - 83 | 80 - 84 | 81 - 85 | 82 - 86 | 83 - 87 | 84 - 88 | 85 - 89 |
| A. body height (short) (cm) | 168 - 176 | 169 - 177 | 170 - 178 | 171 - 179 | 172 - 180 | 173 - 181 | 174 - 182 | 174 - 182 |
| E. inseam (short) (cm) | 73 - 77 | 75 - 79 | 76 - 80 | 77 - 81 | 78 - 82 | 79 - 83 | 80 - 84 | 81 - 85 |
International S Germany 46 Inch 29 - 30
International M Germany 48 Inch 31 - 32
International L Germany 50 Inch 34
International XL Germany 52 Inch 36
International XXL Germany 54 Inch 38
International 3XL Germany 56 Inch 40
International 4XL Germany 58 Inch 42
International 5XL Germany 60 Inch 44
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL | 4XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 | 44 | 46 | 48 |
| Inch | 26 - 28 | 27 - 29 | 29 - 30 | 31 - 32 | 32 - 33 | 34 - 35 | 37 - 38 | 39 - 40 |
| B. chest (cm) | 80 - 84 | 84 - 90 | 90 - 94 | 94 - 98 | 98 - 102 | 102 - 106 | 106 - 111 | 111 - 117 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 69 - 74 | 74 - 79 | 79 - 83 | 83 - 87 | 87 - 92 | 92 - 98 | 98 - 104 |
| D. hips (cm) | 88 - 92 | 92 - 98 | 98 - 102 | 102 - 106 | 106 - 110 | 110 - 114 | 114 - 118 | 118 - 122 |
| A. body height (long) (cm) | 174 - 182 | 174 - 182 | 174 - 182 | 174 - 182 | 174 - 182 | 174 - 182 | 174 - 182 | 174 - 182 |
| E. inseam (long) (cm) | 82 - 86 | 82 - 86 | 82 - 86 | 82 - 86 | 82 - 86 | 82 - 86 | 82 - 86 | 82 - 86 |
| A. body height (regular) (cm) | 166 - 174 | 166 - 174 | 166 - 174 | 166 - 174 | 166 - 174 | 166 - 174 | 166 - 174 | 166 - 174 |
| E. inseam (regular) (cm) | 78 - 82 | 78 - 82 | 78 - 82 | 78 - 82 | 78 - 82 | 78 - 82 | 78 - 82 | 78 - 82 |
| A. body height (short) (cm) | 158 - 166 | 158 - 166 | 158 - 166 | 158 - 166 | 158 - 166 | 158 - 166 | 158 - 166 | 158 - 166 |
| E. inseam (short) (cm) | 74 - 78 | 74 - 78 | 74 - 78 | 74 - 78 | 74 - 78 | 74 - 78 | 74 - 78 | 74 - 78 |
International XS Germany 34 Inch 26 - 28
International S Germany 36 Inch 27 - 29
International M Germany 38 Inch 29 - 30
International L Germany 40 Inch 31 - 32
International XL Germany 42 Inch 32 - 33
International XXL Germany 44 Inch 34 - 35
International 3XL Germany 46 Inch 37 - 38
International 4XL Germany 48 Inch 39 - 40