The Embolden E+ was designed to help female riders explore more distant destinations and make progress with confidence. It combines the control of full suspension with smooth, intuitive electric assistance. From forest trails to true mountain bike singletrack, it makes new terrain accessible and longer rides possible—with less stress and much more fun.
Reliable trail capabilities - With 150 mm of travel up front and 140 mm in the rear, the suspension system has been specifically developed and tuned for the Embolden E+ to deliver stability, traction, and controlled handling when the trails get a bit more demanding. The lightweight ALUXX SL aluminum frame makes the bicycle easy to control on climbs and more intuitive on singletrack, while the new FlexPoint suspension system keeps the rear wheel active and controlled on rough terrain—keeping the bicycle stable and easy to handle even on more technical trails.
Power you can rely on – The SyncDrive Pro 3X motor delivers up to 100 Nm oftorque and responds smoothly and naturally to the rider’s power, making steep climbs and long rides more enjoyable. Combined with Smart Assist and the powerful EnergyPak Smart rechargeables, the system offers a range of approximately 50 to 120 km, depending on terrain, gradient, and assist mode. For longer rides, you can add an EnergyPak Plus Range Extender. This lets you explore new areas with ease, embark on longer rides, and plan full days on the trail without range anxiety.
Smart integration that lasts— Every component of the E+ system is designed to work together seamlessly—from the motor to the rechargeable battery to the software—ensuring durability, ease of maintenance, and long-term value. With the RideControl Dash 2 and the RideControl app, riders can customize the bicycle’s suspension response and displayed ride data, easily adjusting the assist modes and power output to match the terrain, fitness level, and riding style. The system is fully supported by Liv dealers with diagnostics and firmware updates, while the in-house, industry-leading battery cell development enables up to 2,300 charge cycles, increasing resale value and reducing waste. Integrated technologies such as Aegis tire pressure monitoring, e-locking, and Apple Find My provide greater safety in everyday life, whether on the trail or off-road.
| Product Name: | Liv EMBOLDEN E+ 1 - 29" Women Electric Mountain Bike - 2026 - pale moss |
| Manufacturer: | Liv Bikes |
| Item Code: | LIW753209 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB |
| hubs: | Giant AM |
| spokes: | Giant AM |
| rims: | GIANT AM 29" | Tubeless Ready | 30 mm |
| chain: | Shimano CN-LG500 |
| cassette: | Shimano CS-LG400-10 |
| shifter: | Shimano Cues SL-U6000 |
| rear derailleur: | Shimano Cues LinkGlide RD-U6020 |
| chainring ratio: | 36 |
| crankset: | Giant Forged Alloy |
| brakes: | Shimano BL-MT401 | Shimano BR-MT420, hydraulic disc brake | 220/203 mm |
| seat post model: | Giant Contact Switch AT | Dropper Post | 30.9 |
| saddle: | Liv Ergo Contact Trail |
| handle bar: | Giant Connect TR Riser | 31.8 ⌀ |
| stem: | Giant Contact SL |
| fork: | Giant STL 36 Air |
| frame: | AluxX SL Aluminum |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-48 |
| Battery capacity: | 800Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | EnergyPak Smart 800 Wh |
| Drive Unit Manufacturer: | Giant |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| bike special accessories: | Tubeless Kit |
| grips: | Liv Tactal Pro Single Lock-On |
| shock: | Giant Crest FloTrac Air |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 150mm |
| pedals: | Large platform pedal | 28-pins |
| tires: | Maxxis Minion DHF 29x2.5" WT, 3C MaxxTerra, EXO, TR | Maxxis Dissector 29x2.4"", 3C MaxxTerra, EXO, TR |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Green |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | 5310005104W | 5310005105W |
| cable routing: | internal |
| Display / Control Unit: | Giant RideControl Dash 2 |
| Drive Unit Model: | Giant SyncDrive Pro 3X |
| Torque: | 100Nm |
| Product Series: | Liv - Embolden |
| Number of Gears: | 1 x 10 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4711291253278, 4711291253285 |
| Manufacturer page: | https://www.liv-cycling.com/de |