12x100mm
34g lighter than Maxle Lite thru axle
Easy installation with a 5mm Allen key
M12x1.5
| Product Name: | SRAM Maxle Stealth Thru Axle Front 12x100mm | 143.25mm | M12x1.5 | RUDY XL A1+ - 00.4318.005.036 |
| Manufacturer: | SRAM |
| Item Code: | SRA753508 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| axle standard: | 12x100mm (FW) |
| length: | 143.25mm |
| quick release/through axle version: | Front |
| thread: | M12x1,5 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 53g |
| manufacturer item code: | 00.4318.005.036 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 710845924149 |
| Manufacturer page: | www.sram.com |