These comfortable LEGACY WP trousers offer complete protection in rain and wet conditions. The mtb trousers impress with their cool look, functionality, and outstanding protection. See the proven O'NEAL quality for yourself!
Welded seams without hems for a smooth, wind-resistant surface and improved aerodynamics when cycling and racing
Pre-shaped over-the-knee cut for optimal freedom of movement
Durable 3-layer material – waterproof and highly breathable
10,000 mm water column and 30,000 g/m²/24 h breathability for reliable weather protection
Sustainably manufactured from fully recyclable single-component fabric
Waterproof sealed seams for optimal protection in wet conditions
Two side bags with water repellant zippers for secure storage
Concealed front closure with double snap fastener
Individually adjustable waistband for a perfect fit
PFAS-free (C0) impregnation
Note: You will find a size chart with the images to help you find your perfect size.
Material
100% polyester
| Product Name: | O'Neal Legacy MTB Waterproof Pants Men - V.26 black |
| Manufacturer: | O'Neal |
| Item Code: | ONL754783 |
| Material: | 100% polyester |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| number of pockets: | 2 |
| Season: | All Season |
| breathability: | 30000g/m²/24h |
| water column: | 10000mm |
| Features: | Waterproof |
| fit: | regular |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 451g |
| GTINs: | 4046068677538, 4046068677545, 4046068677552, 4046068677569, 4046068677576, 4046068677583 |
| Manufacturer page: | http://www.oneal.eu/de/ |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer O'Neal.
| International | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 |
| B. chest (cm) | 81.3 - 86.4 | 88.9 - 94 | 96.5 - 102 | 104 - 109 | 112 - 117 | 119 - 127 |
International S Europe 46
International M Europe 48
International L Europe 50
International XL Europe 52
International XXL Europe 54
International 3XL Europe 56
| International | 28 | 30 | 32 | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 | 44 | 46 | 48 | 50 | 52 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 44 | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 | 60 | 62 | 64 | 66 | 68 |
| C. waist (cm) | 76.2 | 81.3 | 86.4 | 91.4 | 96.5 | 102 | 107 | 112 | 117 | 122 | 127 | 132 | 137 |
| D. hips (cm) | 86.4 - 88.9 | 91.4 - 94 | 96.5 - 99.1 | 102 - 104 | 107 - 109 | 112 - 114 | 117 - 119 | 122 - 124 | 127 - 130 | 132 - 135 | 137 - 140 | 142 - 145 | 147 - 150 |
| E. inseam (cm) | 69.6 | 71.1 | 72.4 | 73.9 | 75.4 | 77 | 77 | 77 | 79 | 79 | 80 | 80 | 81 |
International 28 Europe 44
International 30 Europe 46
International 32 Europe 48
International 34 Europe 50
International 36 Europe 52
International 38 Europe 54
International 40 Europe 56
International 42 Europe 58
International 44 Europe 60
International 46 Europe 62
International 48 Europe 64
International 50 Europe 66
International 52 Europe 68
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 |
| B. chest (cm) | 81.3 - 83.8 | 86.4 - 88.9 | 91.4 - 94 | 96.5 - 102 | 104 - 109 |
International XS Germany 34
International S Germany 36
International M Germany 38
International L Germany 40
International XL Germany 42
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 32 | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 | 44 |
| C. waist (cm) | 58.4 - 61 | 63.5 - 66 | 68.6 - 71.1 | 73.7 - 76.2 | 78.7 - 81.3 | 83.8 - 86.4 | 88.9 - 91.4 |
| D. hips (cm) | 85.1 - 87.6 | 90.2 - 92.7 | 92.7 - 95.3 | 95.3 - 97.8 | 97.8 - 102 | 102 - 105 | 105 - 109 |
| E. inseam (cm) | 65 | 66 | 70.1 | 71.1 | 71.9 | 72.9 | 74.9 |
International XXS Europe 32
International XS Europe 34
International S Europe 36
International M Europe 38
International L Europe 40
International XL Europe 42
International XXL Europe 44
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 116 | 128 | 140 | 152 | 164 |
| B. chest (cm) | 55.9 - 58.4 | 61 - 63.5 | 66 - 68.6 | 71.1 - 73.7 | 76.2 - 78.7 |
International XS Europe 116
International S Europe 128
International M Europe 140
International L Europe 152
International XL Europe 164
| International | 18 | 20 | 22 | 24 | 26 | 28 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 2 / 3 | 4 / 5 | 5 / 6 | 8 / 10 | 12 / 14 | 16 |
| D. hips (cm) | 45.7 - 48.3 | 50.8 - 53.3 | 55.9 - 58.4 | 61 - 63.5 | 66 - 68.6 | 71.1 - 73.7 |
International 18 Europe 2 / 3
International 20 Europe 4 / 5
International 22 Europe 5 / 6
International 24 Europe 8 / 10
International 26 Europe 12 / 14
International 28 Europe 16