When you just want the fun of exploring the mountains, don’t search further, the XM 1700 SPLINE is ready to conquer the roughest terrain without any fuss. Its fast-engaging 350 DEG DF hub with 72 teeth delivers 5° of engagement – no fuss, just the right hub to tackle technical uphill sections where the bike's reactivity is as important as yours. And when you need it, it gives you 10 or 20 degrees of freedom to tackle
The profiles of the rims have been specially developed for tubeless use. They guarantee a perfect fit and make the installation of the tire as easy as possible. Nevertheless, it is always possible to use a conventional combination of tire and tube.
The DT Pro Lock spoke nipples prevent the spoke-nipple connection from loosening on its own. A patented two-component adhesive is injected into the nipple thread, which enables the construction of extremely durable wheels. As soon as the nipples are screwed in, the adhesive is activated and then hardens completely. Repeated re-centering is possible without any problems, whereby the adhesive strength decreases slightly with each re-centering.
DT Swiss hubs are known for the No-Tool concept. The concept allows the tool-free conversion to all common axle standards.
Scope of delivery: incl. Tubeless rim tape, Tubeless valve, IS adapter (6-bolt)
| Product Name: | DT Swiss XM 1700 SPLINE Evo Front Wheel - 29" | Clincher | Centerlock / 6-Bolt - 15x110mm Boost |
| Manufacturer: | DT Swiss |
| Item Code: | DTS755197 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, All-Mountain |
| hubs: | DT Swiss 350 |
| spokes: | DT Competition race | Straightpull |
| rims: | Clincher |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| Wheel version: | Front Wheel, Front Wheel > 800g |
| braking system: | 6-Hole Disc, Centerlock/AFS |
| ETRTO: | 30-622 |
| rim width: | 34mm |
| inner profile width: | 30mm |
| rim profile height: | 20mm |
| max. system weight: | 130kg |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 859g |
| manufacturer item code: | WXM1700BEIXSA27944 |
| Number of Spoke Holes: | 28 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | DT Swiss - XM 1700 |
| GTINs: | 7613052546698 |
| Manufacturer page: | http://www.dtswiss.com |