Get ready for a trail-optimized e-MTB upgrade: the HXC 1500 SPLINE Carbon wheelset. Built with DT Hybrid spokes, this wheelset is designed to handle the high torque of electric bikes while delivering agility. The PURE Carbon rims keep your bicycle light and nimble, so you can dance through the woods with ease. The robust 240 SPLINE hybrid hub and E-mtb-specific DF Hybrid Technology ensure maximum reliability, so you can focus on what matters most. Get going—the form will follow the flow.
Bearing Technology | Learn how the optimal rotational properties of the ball bearings are ensured and why DT Swiss does not offer hubs with adjustable bearing play.
Experience and Handcrafting | Every DT Swiss wheel is handcrafted. The concept of manual production guarantees a stable and durable wheel.
| Product Name: | DT Swiss HXC 1500 SPLINE Rear Wheel - 29" | Carbon | Hookless | Centerlock - 12x148mm Boost - Micro Spline / XD |
| Manufacturer: | DT Swiss |
| Item Code: | DTS755228 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB |
| hubs: | DT Swiss 240 |
| spokes: | DT complite® hybrid t-head |
| rims: | PURE Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12 |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| ASTM: | Category 4 |
| axle standard: | 12x148mm Boost (RW) |
| Wheel version: | Rear Wheel, Rear Wheel > 900g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | XD (SRAM 11/12s MTB), Micro Spline (Shimano 12s MTB) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| ETRTO: | 30-622 |
| rim width: | 37.2mm |
| inner profile width: | 30mm |
| rim profile height: | 22mm |
| max. system weight: | 140kg |
| nipples: | DT ProLock Squorx ProHead alu |
| freehub system: | Ratchet DEG 60 | DF HYB 0°/10° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1063g |
| manufacturer item code: | WHXC150TEDNCA28643 |
| Number of Spoke Holes: | 28 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Freewheel System: | Ratchet |
| GTINs: | 7613052533216 |
| Manufacturer page: | http://www.dtswiss.com |