Send it first, ask questions later - the EXC 1500 CLASSIC is the Enduro wheelset to do just that. The specific PURE carbon rims with 28 DT complite spokes up front for smooth precision and 32 in the rear for brute strength give you precise handling for new lines and the toughness to shake off the sketchy ones. A 240 Classic DEG DF lets you forget pedal kickback and ploughs you through the gnar without knocking you off. Get rowdy, the form will follow the flow.
Bearing Technology | Learn how the optimal rotational properties of the ball bearings are ensured and why DT Swiss does not offer hubs with adjustable bearing play.
Experience and Handcrafting | Every DT Swiss wheel is handcrafted. The concept of manual production guarantees a stable and durable wheel.
Incl. tubeless rim tape, tubeless valve,
| Product Name: | DT Swiss EXC 1500 CLASSIC Rear Wheel - 29" | Carbon | Hookless | Centerlock - 12x148mm Boost - XD / Micro Spline |
| Manufacturer: | DT Swiss |
| Item Code: | DTS755242 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB |
| hubs: | DT Swiss 240 |
| spokes: | DT complite® | Three-cross (1:1) |
| rims: | Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12 |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| ASTM: | Category 5 |
| axle standard: | 12x148mm Boost (RW) |
| Wheel version: | Rear Wheel, Rear Wheel > 900g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | XD (SRAM 11/12s MTB), Micro Spline (Shimano 12s MTB) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| ETRTO: | 30-622 |
| rim width: | 37.2mm |
| inner profile width: | 30mm |
| rim profile height: | 22mm |
| max. system weight: | 130kg |
| nipples: | DT ProLock flat hexagonal alu |
| freehub system: | Ratchet DEG 60 | DF 0°/10°/20° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1004g |
| manufacturer item code: | WEXC150TEDRCA28621 |
| Number of Spoke Holes: | 28 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Freewheel System: | Ratchet |
| GTINs: | 7613052532998 |
| Manufacturer page: | http://www.dtswiss.com |