Bearing Technology | Learn how the optimal rotational properties of the ball bearings are ensured and why DT Swiss does not offer hubs with adjustable bearing play.
Scope of supply: incl. Tubeless rim tape, Tubeless valve, IS adapter (6-bolt)
Hookless rims are specifically designed for use with Tubeless tires. It is also possible to ride a Tubeless-specific tire with a tube. However, the use of clincher or folding tires is not recommended.
Max. system weight: 130 kg
| Product Name: | DT Swiss XMC 1500 SPLINE Front Wheel - 29" | Carbon | Hookless | Centerlock / 6-Bolt - 15x110mm Boost |
| Manufacturer: | DT Swiss |
| Item Code: | DTS755256 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country, All-Mountain |
| hubs: | DT Swiss 240 |
| spokes: | DT complite® t-head |
| rims: | Hookless tubeless TSS |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| ASTM: | Category 4 |
| axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| Wheel version: | Front Wheel, Front Wheel 600-800g, Standard Wheel |
| braking system: | 6-Hole Disc, Centerlock/AFS |
| ETRTO: | 30-622 |
| rim width: | 36mm |
| inner profile width: | 30mm |
| rim profile height: | 20mm |
| max. system weight: | 130kg |
| nipples: | DT ProLock Squorx ProHead alu |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 682g |
| manufacturer item code: | WXMC150BEIXCA28598 |
| Number of Spoke Holes: | 28 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7613052532769 |
| Manufacturer page: | http://www.dtswiss.com |