The Everyday Hydro Bike Shorts are windproof and waterproof bike shorts designed for your daily commute and rides in wet and windy weather.
The trousers are made from windproof and waterproof material and feature welded seams for comprehensive weather protection. The reinforced seat area offers additional durability and water protection, while the elastic waistband and elastic material at the back ensure an optimal fit and improved freedom of movement. In addition, hook-and-loop fasteners at the bottom allow for a secure fit around the legs.
Material
Material I: 95% polyamide, 5% elastane
Material II: 100% polyurethane
| Product Name: | CRAFT Everyday Hydro Rain Pants Men - Black |
| Manufacturer: | CRAFT |
| Item Code: | CFT759440 |
| Material: | Material I: 95% polyamide, 5% elastane Material II: 100% polyurethane |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | Trekking, City |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| washability: | 40°C, do not iron, no dryer, no frabic softeners, do not bleach |
| Season: | All Season |
| breathability: | 10000g/m²/24h |
| water column: | 10000mm |
| Features: | Windproof, Waterproof |
| fit: | regular |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 150g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7318574366365, 7318574331479, 7318574366372, 7318574366389 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer CRAFT.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 |
| A. body height (cm) | 172 | 176 | 180 | 184 | 188 | 192 | 196 |
| B. chest (cm) | 87 | 93 | 99 | 105 | 111 | 119 | 127 |
| C. waist (cm) | 75 | 81 | 87 | 93 | 99 | 107 | 115 |
| D. hips (cm) | 89 | 95 | 101 | 107 | 113 | 121 | 129 |
| E. inseam (cm) | 82 | 84 | 86 | 88 | 90 | 92 | 94 |
| G. arm (from neck base) (cm) | 78 | 80 | 82 | 84 | 86 | 88 | 90 |
International XS Germany 46
International S Germany 48
International M Germany 50
International L Germany 52
International XL Germany 54
International XXL Germany 56
International 3XL Germany 58
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL | 4XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 32 | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 | 44 | 46 | 48 |
| A. body height (cm) | 161 | 164 | 167 | 170 | 173 | 176 | 179 | 179 | 179 |
| B. chest (cm) | 77 | 82 | 88 | 94 | 100 | 106 | 114 | 122 | 130 |
| C. waist (cm) | 61 | 66 | 72 | 78 | 84 | 90 | 98 | 106 | 114 |
| D. hips (cm) | 85 | 90 | 96 | 102 | 108 | 114 | 122 | 130 | 138 |
| E. inseam (cm) | 77.5 | 79 | 80.5 | 82 | 83.5 | 85 | 86.5 | 88 | 89.5 |
| G. arm (from neck base) (cm) | 69.5 | 71 | 72.5 | 74 | 75.5 | 77 | 78.5 | 80 | 81.5 |
International XXS Germany 32
International XS Germany 34
International S Germany 36
International M Germany 38
International L Germany 40
International XL Germany 42
International XXL Germany 44
International 3XL Germany 46
International 4XL Germany 48
| Germany | 74 / 80 | 86 / 92 | 98 / 104 | 110 / 116 | 122 / 128 | 134 / 140 | 146 / 152 | 158 / 164 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| US | 1 | 1 - 2 | 2 - 4 | 4 - 6 | 6 - 8 | 8 - 10 | 10 - 12 | 12 - 14 |
| Inch | 13 - 14 | 15 - 16 | 17 - 18 | 19 - 20 | 21 - 22 | 23 - 24 | 24 - 26 | 27 - 28 |
| A. body height (cm) | 80 | 92 | 104 | 116 | 128 | 140 | 152 | 164 |
| B. chest (cm) | 54 | 56 | 58 | 61 | 65 | 70 | 76 | 82 |
| C. waist (cm) | 51 | 53 | 55 | 58 | 59 | 63 | 67 | 70 |
| D. hips (cm) | n. a. | n. a. | 59 | 63 | 67 | 73 | 79 | 85 |
| E. inseam (cm) | 30 | 37 | 44 | 51 | 58 | 65 | 71 | 78 |
| G. arm (from neck base) (cm) | 36 | 40 | 44 | 48 | 52 | 57 | 62 | 68 |
Germany 74 / 80 US 1 Inch 13 - 14
Germany 86 / 92 US 1 - 2 Inch 15 - 16
Germany 98 / 104 US 2 - 4 Inch 17 - 18
Germany 110 / 116 US 4 - 6 Inch 19 - 20
Germany 122 / 128 US 6 - 8 Inch 21 - 22
Germany 134 / 140 US 8 - 10 Inch 23 - 24
Germany 146 / 152 US 10 - 12 Inch 24 - 26
Germany 158 / 164 US 12 - 14 Inch 27 - 28