Made from high-quality recycled down and recycled outer fabrics, the Classic sleeping bags significantly reduce their environmental footprint. Their optimized thermal performance, generous GT Fit, and compact pack size make them the ideal companion for any trip. Down-dense materials and the diagonal box-chamber construction ensure optimal thermal performance. The down, with a fill power of at least 700 cuin, stays in place, preventing cold spots. The anatomically shaped foot section, consisting of two chambers, keeps your feet nice and warm. The spacious, five-chamber hood with cord straps in the collar ensures cozy warmth and a restful sleep. The long zipper with Gemini™ system prevents heat loss in this critical area. The flat, magnetic Lode Lock™ closure and the cord straps on the thermal collar are easy to operate even at night. With a “Good Night’s Sleep” temperature of -6°C, the Classic 550 is an exceptionally versatile sleeping bag for moderate temperatures.
| Product Name: | Mountain Equipment Classic 550 Long Sleeping Bag ME-008570 - zip left - goblin blue |
| Manufacturer: | Mountain Equipment |
| Item Code: | MOE759721 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | men |
| packing size (l/w/h): | 230/200/170mm |
| Season: | All Season |
| Sleeping bag version: | Down Sleeping Bag |
| insulation: | Down |
| comfort temperature: | +0°C |
| temperature limit: | -6°C |
| extreme temperature: | -23°C |
| fill weight: | 543g |
| Sleeping bag features: | Zipper left, With neck collar, Mummy shape, Magnetic closure |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Blue |
| weight: | 1170g |
| manufacturer item code: | ME-008570-Me-01500 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | Regular |
| Sustainability: | DOWN CYCLE®, Fair Wear Foundation |
| GTINs: | 5053817405754 |