The Leatherman Signal is built for any adventure. It features a ferrocerium rod (for making sparks), an emergency whistle, a hammer face, and a sharp multi-purpose blade.
With a length of just 4.5 inches and a weight of only 7.5 ounces, the Signal fits easily into your backpack or bag. Gear up and go further with the Leatherman Signal. Holster sold separately.
| Product Name: | Leatherman Signal Multitool - Nocturnal |
| Manufacturer: | Leatherman |
| Item Code: | LTH759976 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Stainless Steel |
| dimensions (l/w/h): | 114/38/16mm |
| Camping & Outdoor Tools: | Multitool |
| blade length: | 69mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black, Blue |
| weight: | 213g |
| manufacturer item code: | 833323 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 37447023798 |