Ultralight, super compact, yet surprisingly comfortable: The Ultra 1R Duo is the perfect mat for summer trekking or bikepacking trips for two. It is designed for minimal weight and the smallest possible pack size. Two independent mat halves ensure that there is no uncomfortable rocking sensation at night when someone moves.
AIRMAT TECHNOLOGY™ creates an air-insulated construction, making the Ultra 1R Duo extremely lightweight. Cradle Comfort™ ensures lying comfort in all our trekking mats: the outer air chambers running lengthwise are slightly raised for even better support on the mat.
The recycled and bluesign®-certified ripstop polyester is ultralight and three times stronger than conventional lightweight materials. Thanks to the two flat valves, the mat can be inflated effortlessly and deflated just as quickly—robust, reliable, and intuitive to use. The included
| Product Name: | Exped Ultra 1R Duo Sleeping Mat - M - Double Medium - fog |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760622 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1830/1050/70mm |
| recommended body height: | 183cm |
| packing size (l/w/h): | 200/125/125mm |
| Season: | Summer |
| thermal resistance (R-value): | 1.8 |
| Number of persons: | 1 - 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Beige |
| weight: | 740g |
| manufacturer item code: | 7640423641256 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, With pump bag |
| GTINs: | 7640423641256 |
| Manufacturer page: | exped.com |