From camping to trekking—the Versa 1R is the ideal all-around mat. Combining reliability, low weight, and ease of use, it’s perfect for your summer adventures.
AIRMAT TECHNOLOGY™ creates an air-insulated construction that makes the Versa 1R super lightweight and compact. Cradle Comfort™ ensures lying comfort in all our trekking mats: The outer air chambers running lengthwise are slightly raised for even better support on the mat.
The recycled and bluesign®-certified ripstop polyester is robust and durable, perfect for frequent use on campsites or tent fields. The integrated hand pump ensures easy, quick, and moisture-free inflation.
| Product Name: | Exped Versa 1R Sleeping Mat - LW - Long Wide - navy |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760655 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1970/650/50mm |
| recommended body height: | 197cm |
| packing size (l/w/h): | 270/135/135mm |
| Season: | Summer |
| thermal resistance (R-value): | 1.4 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 725g |
| manufacturer item code: | 7640423641584 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, With integrated pump |
| GTINs: | 7640423641584 |
| Manufacturer page: | exped.com |