The Versaluxe combines sleeping comfort, thoughtful design, and sustainability in a compact pack size. Whether you’re on a trekking trip, camping, or spending the night in a van—this mat offers reliable sleeping comfort.
Thanks to the single-material concept, the TPU air core and the cover made of recycled polyester can be separated from one another. This also makes it easier to recycle the mat at the end of its life.
The washable cover features many practical details: a carrying handle for easy handling, connecting loops to link multiple mats together, and a zippered pocket for small gear items. The included
| Product Name: | Exped VersaLuxe Sleeping Mat - LW - Long Wide - greygoose |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760662 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1970/650/90mm |
| recommended body height: | 197cm |
| packing size (l/w/h): | 340/180/180mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 2.4 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| weight: | 1350g |
| manufacturer item code: | 7640423641690 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, With pump bag |
| GTINs: | 7640423641690 |
| Manufacturer page: | exped.com |