The waterproof Whiteout 45 is made from a unique bluesign©-certified UHMPE ripstop fabric. This material, which is extremely abrasion- and tear-resistant as well as UV-resistant, makes it the ideal companion for mountaineering and expeditions. Thanks to its slightly larger size, it is also suitable for multi-day trips.
This backpack combines minimalist features and a waterproof construction with a roll-top closure and remarkably lightweight material. The seams are tape-sealed, and the TPU-film-laminated fabric withstands a water column of 20,000 mm.
The special arrangement of the ice axe attachment ensures a wobble-free mounting of ice tools. An external zipper pocket provides space for smaller items, and minimal daisy chain attachment points are available for gear.
The carrying system is intentionally minimalist with a lightweight construction, and a removable, padded hip belt provides better support. A removable back panel with EVA padding can be used as a seat pad in a bivouac if needed.
| Product Name: | Exped Whiteout 45 Backpack - M - white |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760698 |
| gender: | unisex |
| activity: | Outdoor, Alpine |
| material: | Composite |
| max. load: | 15kg |
| Volume: | 45l |
| textile fabric: | Synthetics |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Rolltop |
| back length: | 48-52cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | White |
| weight: | 540g |
| manufacturer item code: | 7640277843158 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Waterproof |
| GTINs: | 7640277843158 |
| Manufacturer page: | exped.com |