The Mountain Pro 20 is a versatile and compact backpack for any adventure—whether in the snow, on a climbing trip, or a day out in the city.
Thanks to the seam-sealed, waterproof material, your gear stays dry. A wide zipper opening provides quick access to the large main compartment. The spacious front pocket offers room for gear such as wet skins, a shovel blade, or a climbing guidebook. Four practical daisy chains on the front offer countless attachment options.
The close-fitting, thermoformed contact back, anatomically shaped shoulder straps, and compact design ensure high comfort. This is the ideal, very compact backpack for day trips in summer and winter.
| Product Name: | Exped Mountain Pro 20 Backpack - black |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760702 |
| gender: | unisex |
| activity: | Outdoor, Hiking, Alpine, Winter Sports |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 500/290/170mm |
| max. load: | 10kg |
| Volume: | 20l |
| textile fabric: | Synthetics |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1130g |
| manufacturer item code: | 7640171993553 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | MADE IN GREEN by OEKO-TEX® |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Map compatible, Ski/Snowboard |
| GTINs: | 7640171993553 |
| Manufacturer page: | exped.com |