The Solo Tarp is a lightweight and versatile tarp designed for one to two people. Its wide range of uses makes it the ideal companion. The tarp serves as a super-lightweight weather shelter over a hammock and can also be set up with poles or between trees as an A-frame tarp. When fully spread out, the tarp has an area of 3 x 1.9 m. When set up at a 45° angle as an A-frame, it provides a sheltered lying area of roundly 3 x 1.3 m.
The scope of delivery includes eight guy lines. Welded seams ensure optimal protection against moisture. The Solo Tarp is not only super lightweight but also packs down compactly.
| Product Name: | Exped Solo Tarp - moss |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760788 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 300/190/000mm |
| packing size (l/w/h): | 170/90/90mm |
| water column: | 2500mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking, Hiking, Bicycle tour |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 330g |
| manufacturer item code: | 7640277847224 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX® |
| GTINs: | 7640277847224 |
| Manufacturer page: | exped.com |