The Pack Poncho UL isn't just ultralight—it also offers optimal protection for you and your backpack. The built-in backpack compartment fits backpacks up to 100 liters.
The taped, waterproof seams ensure that everything stays dry. The anatomically shaped hood can be adjusted with one hand. The poncho can be attached to the backpack with a snap-button strap, making it easy to put on and take off in changing weather. Snap buttons on the sleeves prevent it from riding up on your arms.
The poncho can be stowed either flat in the chest pocket or even smaller in the integrated mini-pocket.
Material
Material
100% polyamide
| Product Name: | Exped Pack Poncho UL - M - moss |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760821 |
| Material: | 100% polyamide |
| compression: | no |
| Closure: | Without Closure |
| Hood: | yes |
| activity: | Outdoor, Hiking |
| gender: | unisex |
| packing size (l/w/h): | 200/100/100mm |
| textile fabric: | Synthetics |
| Season: | All Season |
| water column: | 2500mm |
| Features: | Water resistant |
| fit: | wide |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 215g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | M |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX® |
| GTINs: | 7640277846333 |
| Manufacturer page: | exped.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Exped.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL | 4XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 44 | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 |
| C. waist (cm) | 76 | 80 | 84 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 |
| D. hips (cm) | 92 | 96 | 100 | 104 | 108 | 112 | 116 | 122 |
| E. inseam (cm) | 79.5 | 80 | 80.5 | 81 | 81.5 | 82 | 82.5 | 83 |
International XS Germany 44
International S Germany 46
International M Germany 48
International L Germany 50
International XL Germany 52
International XXL Germany 54
International 3XL Germany 56
International 4XL Germany 58
| International | S | SM | M | ML | L | LXL | XL | 1.5XL | 2XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 128 | 134 | 140 | 146 | 152 | 158 | 164 | 170 | 176 |
| US | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 14 | 16 | n. a. | n. a. |
| A. body height (cm) | 123 - 128 | 129 - 134 | 135 - 140 | 141 - 146 | 147 - 152 | 153 - 158 | 159 - 164 | 165 - 170 | 171 - 176 |
| B. chest (cm) | 60 - 66 | n. a. | 67 - 72.5 | n. a. | 73.5 - 78.5 | n. a. | 79 - 84 | n. a. | n. a. |
| C. waist (cm) | 53.5 - 58.5 | n. a. | 58.5 - 63.5 | n. a. | 63.5 - 68.5 | n. a. | 68.5 - 73.5 | n. a. | n. a. |
| D. hips (cm) | 66 - 71 | n. a. | 72 - 78 | n. a. | 79 - 84 | n. a. | 85 - 90 | n. a. | n. a. |
| E. inseam (cm) | 56 - 61 | n. a. | 62 - 67 | n. a. | 68 - 73 | n. a. | 81 - 84 | n. a. | n. a. |
International S Germany 128 US 8
International SM Germany 134 US 9
International M Germany 140 US 10
International ML Germany 146 US 11
International L Germany 152 US 12
International LXL Germany 158 US 14
International XL Germany 164 US 16
International 1.5XL Germany 170 US n. a.
International 2XL Germany 176 US n. a.
| International | XS | S | M | L | XL | 2XL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 | 44 |
| A. body height (cm) | n. a. | n. a. | n. a. | n. a. | n. a. | n. a. |
| B. chest (cm) | 76 - 80 | 81 - 84 | 85 - 88 | 89 - 92 | 93 - 96 | 97 - 100 |
| C. waist (cm) | 60 - 64 | 65 - 68 | 69 - 72 | 73 - 76 | 77 - 81 | 82 - 85 |
| D. hips (cm) | 85 - 90 | 91 - 94 | 95 - 98 | 98 - 101 | 102 - 105 | 106 - 108 |
| E. inseam (cm) | n. a. | n. a. | n. a. | n. a. | n. a. | n. a. |
International XS Germany 34
International S Germany 36
International M Germany 38
International L Germany 40
International XL Germany 42
International 2XL Germany 44
| International | 3.5XS | 3XS | 2.5XS | 2XS | 1.5XS | XS | S | SM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 86 | 92 | 98 | 104 | 110 | 116 | 122 | 128 |
| US | 2T | 2T / 3T | 3T | 4T | 4 | 4 / 5 | 5 | 6 / X |
| A. body height (cm) | 86 | 87 - 92 | 93 - 98 | 99 - 104 | 105 - 110 | 111 - 116 | 117 - 122 | 123 - 128 |
International 3.5XS Germany 86 US 2T
International 3XS Germany 92 US 2T / 3T
International 2.5XS Germany 98 US 3T
International 2XS Germany 104 US 4T
International 1.5XS Germany 110 US 4
International XS Germany 116 US 4 / 5
International S Germany 122 US 5
International SM Germany 128 US 6 / X