As the name suggests, the Tarp Poncho can be used both as a tarp and as a poncho.
This versatile companion features eight guy loops for various tarp setups. At the same time, snap buttons on the sides allow for different closure options and ventilation modes. The length of the back is adjustable, ensuring your backpack stays protected from the rain.
The Tarp Poncho features an anatomically shaped hood, and a drawcord at the waist prevents flapping in the wind.
Material
| Product Name: | Exped Tarp Poncho - moss |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760825 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| packing size (l/w/h): | 180/100/100mm |
| water column: | 3000mm |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 370g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX® |
| GTINs: | 7640277846326 |
| Manufacturer page: | exped.com |