The Bivybag Duo UL is an ultralight, compact emergency bivy sack. It’s the ideal companion on any trip and protects you from wind and weather in an emergency. With a shoulder width of 140 cm, it also has room for a second person.
The taped seams provide protection against rain and moisture. Additionally, three bottom vents reduce condensation buildup. The bright color ensures visibility in emergency situations.
This practical bivy bag can also be used as a protective cover during breaks or as a poncho for one person.
| Product Name: | Exped Bivybag Duo UL - dark lava |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760829 |
| activity: | Outdoor, Trekking, Alpine |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| packing size (l/w/h): | 150/90/90mm |
| Season: | All Season |
| Sleeping bag version: | Bivy Bag |
| water column: | 2500mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking, Mountaineering |
| Number of persons: | 1, 1 - 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Red |
| weight: | 260g |
| manufacturer item code: | 7640277847248 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7640277847248 |
| Manufacturer page: | exped.com |