Born from three forces of the frontier: the brother who dances with the wind, the one who moves weightless over mountains, and the one carved unbreakable from the earth. United, they form the all new BMC KAIUS 01 that carries speed, lightness, and strength into every wild mile. Gravel racing is faster, faster than ever and just keeps ratcheting up.
The latest generation brings unmatched speed, sensations like no other bike can provide, with the grip and control that is demanded by the best. This isn’t just an evolution of the original KAIUS, it’s the answer to every gravel racer’s wish.
A bike purpose-built for gravel racing, the KAIUS 01 ONE proves you can be aero, responsive, and brutally fast on dirt. Generation two of this gravel race bike pushes this idea even harder. Aerodynamics are sharpened again, delivering a measured 7% gain at 40 km/h. Power transfer is more direct thanks to 01 Premium Carbon layup, leading to a more responsive ride. Compliance, 51mm tire clearance and high-speed stability have all been refined so you can rip the turns and stay planted when corners come fast and the surface stops cooperating.
The build matches the brief. A full SRAM Red XPLR AXS groupset with direct-mount rear derailleur and power meter keeps everything precise when fatigue sets in. The next-gen ICS Carbon Aero cockpit locks in a low, race-ready position, keeping the front end ultra-clean. CG39 SL Carbon tubeless wheels with carbon spokes give a compliant yet super responsive ride.
| Product Name: | BMC KAIUS 01 ONE - Carbon Gravel Bike - 2027 - copper white / thunder blue |
| Manufacturer: | BMC Bikes |
| Item Code: | BMC761477 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| chain: | SRAM Red | CN-RED-E1 |
| cassette: | SRAM Red XPLR | CS-XG-1391-E1 |
| shifter: | SRAM Red AXS | ED-RED-E1 |
| rear derailleur: | SRAM Red XPLR AXS | RD-RED-1E-E1 |
| bottom bracket: | SRAM DUB T47 85.5 Road Wide | BB-DUB-T47-A1 |
| chainring ratio: | 42 |
| crankset: | SRAM Red XPLR AXS Wide | FC-RED-1WP-E1 | SRAM Red XPLR AXS Power Meter |
| brakes: | SRAM Red AXS | 160/160mm |
| wheels: | CG 39 SL Carbon | Tubeless Ready | 39mm |
| seat post model: | Teammachine SLR 01 Gen. 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped |
| saddle: | Fizik Vento Argo X1 Carbon | 140mm |
| bar tape: | BMC Tacky 3mm |
| handle bar: | ICS Carbon Aero Gen. 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit |
| stem: | ICS Carbon Aero Gen. 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit |
| fork: | Kaius 01 Gen. 2 | 01 Premium Carbon | ICS Technology |
| frame: | Kaius 01 Gen. 2 | 01 Premium Carbon | Aerocore Design |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 10-46 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | SRAM AXS charger | Aerocore Bottle Cages | Computer mount for Garmin, Wahoo and GoPro |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| ASTM: | Category 2 |
| tires: | Continental Terra Competition Race Rapid | Tubeless | 45mm |
| max tire width: | 51mm |
| max. system weight: | 120kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2027 |
| Color: | White, Blue |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 7100g |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 54 cm with all accessories |
| Product Series: | BMC - Kaius |
| Number of Gears: | 1 x 13 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 7630906536988, 7630906536971, 7630906536964, 7630906536957, 7630906536940 |
| Manufacturer page: | http://www.bmc-switzerland.com |