Born from three forces of the frontier: the brother who dances with the wind, the one who moves weightless over mountains, and the one carved unbreakable from the earth. United, they form the all new BMC KAIUS 01 that carries speed, lightness, and strength into every wild mile. Gravel racing is faster, faster than ever and just keeps ratcheting up.
The latest generation brings unmatched speed, sensations like no other bike can provide, with the grip and control that is demanded by the best. This isn’t just an evolution of the original KAIUS, it’s the answer to every gravel racer’s wish.
Designed from day one for racing, the KAIUS 01 TWO is faster, more aero and more responsive than the competition. With a 7% aerodynamic gain at 40 km/h, this gravel race bike cuts through long headwinds and fast race sections with less effort. The 01 Premium Carbon frame provides serious power transfer while improved compliance, 51mm tire clearance and stability allow you to stay committed when the race heats up.
Finished with SRAM Force XPLR AXS groupset with full-mount rear derailleur and power meter, it’s a gravel bike ready for race stress. The next-gen ICS Carbon Aero cockpit supports your race position up front, while BMC CG39 Carbon tubeless-ready wheelset keeps speed high as you glide over the chunky stuff with ease.
| Product Name: | BMC KAIUS 01 TWO - Carbon Gravel Bike - 2027 - copper grey |
| Manufacturer: | BMC Bikes |
| Item Code: | BMC761479 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| chain: | SRAM Force | CN-FRC-E1 |
| cassette: | SRAM Force XPLR | CS-XG-1371-E1 |
| shifter: | SRAM Force AXS | ED-FRC-E1 |
| rear derailleur: | SRAM Force XPLR AXS | RD-FRC-1E-E1 |
| bottom bracket: | SRAM DUB T47 85.5 Road Wide | BB-DUB-T47-A1 |
| chainring ratio: | 42 |
| crankset: | SRAM Force AXS Wide | FC-FRC-1WP-E1 | SRAM Force XPLR AXS Power Meter |
| brakes: | SRAM Force AXS | 160/160mm |
| wheels: | CG 39 Carbon | Tubeless Ready |
| seat post model: | Teammachine SLR 01 Gen. 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped |
| saddle: | Fizik Vento Argo X3 | Kium rails | 140mm |
| bar tape: | BMC Tacky 3mm |
| handle bar: | ICS Carbon Aero Gen. 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit |
| stem: | ICS Carbon Aero Gen. 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit |
| fork: | Kaius 01 Gen. 2 | 01 Premium Carbon | ICS Technology |
| frame: | Kaius 01 Gen. 2 | 01 Premium Carbon | Aerocore Design |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 10-46 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | SRAM AXS charger | Aerocore Bottle Cages | Computer mount for Garmin, Wahoo and GoPro |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| ASTM: | Category 2 |
| tires: | Continental Terra Competition Race Rapid | Tubeless | 45mm |
| max tire width: | 51mm |
| max. system weight: | 120kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2027 |
| Color: | Silver |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 7800g |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | BMC - Kaius |
| Number of Gears: | 1 x 13 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 7630906536933, 7630906536926, 7630906536919, 7630906537008, 7630906537077, 7630906537060 |
| Manufacturer page: | http://www.bmc-switzerland.com |