Easy-to-use compact headlamp with red light. 350 lumens
It’s been lighting up the darkness for 25 years! With its 350 lumens, the TIKKA headlamp is your absolute favorite accessory for night hikes, camping, or traveling. Its single switch makes it easy to use, and thanks to its compact design, it fits in any jacket pocket or backpack. The phosphorescent reflector ensures it’s easy to find even in the dark, and the red light prevents others around you from being blinded. The TIKKA comes with three batteries and, thanks to the hybrid CONCEPT, is also compatible with the CORE rechargeable battery. For frequent use, the rechargeable TIKKA CORE model is the perfect choice.
Little helpers, huge benefits The ability to be seen aids in safety and helps to avoid accidents. Safety lights with white LED are also handy to find your way, look for keys or gear in your pack. Thanks to flexible holders the lights quickly attach to packs, hiking poles, pavillions, baby buggies and much more.
| Product Name: | Petzl Tikka Headlamp - black |
| Manufacturer: | Petzl |
| Item Code: | PZL761571 |
| activity: | Outdoor, Climbing |
| IP rating: | IPX4 |
| Battery Type: | AAA / LR3 Alkaline, AAA / LR3 NiMh |
| maximum runtime: | 110h |
| mounting location: | Helmet, Head |
| StVZO legal (German Road Traffic Licensing Regulations): | no |
| max. luminous flux: | 350lm |
| maximum throw: | 70m |
| color temperature: | neutral white, red |
| light version: | Helmet Light, Head Light |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 94g |
| manufacturer item code: | E061AB00 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3342540847163 |
| Manufacturer page: | http://www.petzl.com/ |