Compact, rechargeable headlamp with 475 lumens and white, red, green, and blue light, ideal for nature observation.
The rechargeable ARIA 1R RGB headlamp, with a brightness of 475 lumens and a wide beam for comfortable ambient lighting, is designed for activities where discreet lighting is essential (hunting, fishing, wildlife observation, etc.). The headlamp is waterproof and rugged and features a single switch, making it exceptionally easy to use. It also offers red, green, and blue light modes to preserve the eye’s dark adaptation, facilitate map reading, track animal trails, and improve visibility in water. The ARIA 1R RGB comes with a CORE rechargeable battery and, thanks to the hybrid concept, can also be powered by three batteries.
Little helpers, huge benefits The ability to be seen aids in safety and helps to avoid accidents. Safety lights with white LED are also handy to find your way, look for keys or gear in your pack. Thanks to flexible holders the lights quickly attach to packs, hiking poles, pavillions, baby buggies and much more.
| Product Name: | Petzl Aria 1R RGB Headlamp - camo |
| Manufacturer: | Petzl |
| Item Code: | PZL761591 |
| activity: | Outdoor |
| IP rating: | IP67 |
| Battery Type: | Custom Li-Ion/LiPo Pack |
| maximum runtime: | 110h |
| StVZO legal (German Road Traffic Licensing Regulations): | no |
| max. luminous flux: | 475lm |
| maximum throw: | 75m |
| color temperature: | white, red, green, blue |
| light version: | Head Light |
| light properties: | recharges via USB |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Camouflage |
| weight: | 94g |
| manufacturer item code: | E069DB01 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3342540850729 |
| Manufacturer page: | http://www.petzl.com/ |