The Basil Buddy is a sustainable dog basket. This stylish basket for your happy four-legged friend can be attached to the back of a women's or men's bike.
Want to travel with your dog in style and safety? Then the Buddy dog basket is the best choice. With your dog on the back of your bike, you’ll enjoy the surroundings even more. The clever design made of durable plastic guarantees ease of use, safety, and comfort. Your dog will want for nothing. The basket features a cushion so your dog can lie down comfortably and a belt for added safety. Its unique design with a carrying handle makes it versatile, and the basket is also very sturdy. This way, you can take your dog anywhere without having to worry about their safety.
You can easily attach the basket thanks to the pre-mounted MIK 2.0 adapter plate (70173), which is equipped with a practical locking mechanism for added security. With this adapter plate, you simply click the basket onto your carrier with MIK profiles or onto a MIK carrier plate. Want to take the basket with you? Then you can just as easily click it off again.
Do you want extra security for your four-legged friend? Or does your dog have trouble staying still? Then you can expand this basket with the Basil Buddy Space Frame (not included). The Space Frame (sold separately) is a metal frame that you can click onto the basket to keep your dog inside.
| Product Name: | Basil Buddy MIK 2.0 Dog Basket - 32L - biscoti brown |
| Manufacturer: | Basil |
| Item Code: | BAL763504 |
| gender: | unisex |
| activity: | Cycling |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 370/2200/220mm |
| usage bikesport: | City |
| max. load: | 15kg |
| Volume: | 32l |
| Access main compartment: | Top |
| number of pockets: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Beige |
| weight: | 1620g |
| manufacturer item code: | 20028 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Bag - Style: | Bike basket |
| Bag - Mounting: | Bracket included, Click / special system |
| GTINs: | 8715019200281 |
| Manufacturer page: | https://www.basil.com/de/ |