The ALL-ROUNDER that performs in every situation, no matter the weather or terrain. And all that with a relatively low weight! Maximum versatility: for touring and all-mountain riding, for challenging cross-country routes as well as technical enduro trails.
This version of the Nobby Nic features a revised tread design:
| Product Name: | Schwalbe RACE Nobby Nic Folding Tire - Addix Green | TLR | E-50 - 29x2.25" | Black |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA763619 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Cross Country, All-Mountain, Trail |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Tubeless Ready |
| Air pressure: | 3.7bar |
| ETRTO: | 57-622 |
| Tire properties: | ECE-R75 |
| carcass density: | 67TPI/EPI |
| tire width: | 2.25" |
| tire compound: | Addix Green |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 895g |
| manufacturer item code: | 11654129.01 |
| Weight Limit (per tire): | 120kg |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Schwalbe - Nobby Nic |
| GTINs: | 4026495970822 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |