The Schwalbe Standard Bicycle Tube No. 12XS fits tires of size 26". Retains air for an exceptionally long length of time thanks to top-quality materials and uniform wall thickness. Maximum reliability, proven millions of times over.
| Product Name: | Schwalbe Inner Tube - No. 12XS | 26" - 20/28-584/590 | AV 40mm |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA763731 |
| activity: | Cycling |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm), 26" (590mm) |
| tire width: | 20mm, 21mm, 22mm, 23mm, 24mm, 25mm, 26mm, 27mm, 28mm |
| inner tube material: | Butyl Rubber |
| Valve Type: | Schrader (Auto) |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 120g |
| manufacturer item code: | 10462130 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4026495929004 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |