The Chair One Mini is a smaller, more scaled-down version of the Chair One. When packed, the chair is about the size of a water bottle–making it a stellar choice for mini-adventures of all kinds.
Award-winning design
The silhouette continues to receive acclaim for its blend of strength, versatility, and packability.
Smaller and more efficient
Poles have a slightly smaller diameter than the Chair One because of the decreased weight capacity.
Comfortable
Ergonomic design and reinforced corners hold and support.
Portable
Compact, collapsible frame. Packs into a 10.5” x 3” x 4.5” full zip case that has a daisy chain and webbing handle.
Lightweight yet strong
Weighs 1 lb 1 oz when packed up and can hold up to 200 lbs when assembled.
Advanced engineering
Green Anodized DAC aluminum alloy frame and proprietary nylon resin hubs merge strength with durability.
Easy set-up
Shock-corded poles lock the frame into place.
High-performance fabrics
bluesign®-certified and recycled 600D polyester is durable enough to withstand the elements. Mesh paneling provides ventilation and breathability.
Dimensions: Height 43,5 cm | Width 39 cm | Depth 33,5 cm
| Product Name: | Helinox Chair One Mini Camping Chair - Heritage Multi Block |
| Manufacturer: | Helinox |
| Item Code: | HOX763886 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Aluminium, Composite |
| dimensions (l/w/h): | 335/390/435mm |
| max. load: | 90kg |
| packing size (l/w/h): | 265/80/110mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue, Orange |
| weight: | 433g |
| manufacturer item code: | 10003719 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 8800268652568 |
| Manufacturer page: | https://www.helinox.com/ |