A reimagining of the original Sunset Chair, now upgraded with (re)Tension Design to set a new standard for outdoor comfort.
It sits high off the ground so it’s a breeze getting in and out, plus the supportive high-back design makes it a must for campers, glampers, and picnickers to take just about anywhere.
Enhanced comfort
The Sunset Chair (re) is a redesign of the original Sunset Chair. Its seat is even more comfortable due to the addition of a second tension line within the perimeter of the chair to uniquely distribute weight around the frame.
Design that supports
Longer leg poles make it easier to get in and out, and the high back provides extra neck and shoulder support.
Easier setup
Molded corner pockets for improved pole support and durability, boosting reliability and making assembly smoother. Shock-corded poles lock the frame into place.
Built-to-last frame
Redesigned nylon resin hubs for more stability. Proprietary DAC aluminum alloy merges strength with durability.
Repurposed aluminum
The Sunset Chair (re) frame is made from repurposed aluminum shavings once destined for the landfill and refined into alloy discs. The result: reduced waste and a lower environmental impact.
Portable
Compact, collapsible frame. Packs into a 18.5” x 6” x 4.5” dual zip case that has two webbing handles.
Convenient features
Integrated side pocket keeps essentials close. Reinforced corners hold and support. Headrest flap keeps a puffy jacket, soft pillow, even your chair case in place for more head support.
High-performance fabrics
bluesign®-certified and recycled 300D polyester withstands the elements. Mesh paneling provides ventilation and breathability.
Packed weight: 1656g
Capacity: up to 145kg
Dimensions: Height 97 cm | Width 63 cm | Depth 74 cm
| Product Name: | Helinox Sunset Chair (re) - Biscay Green |
| Manufacturer: | Helinox |
| Item Code: | HOX763892 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 740/630/970mm |
| max. load: | 145kg |
| packing size (l/w/h): | 475/150/110mm |
| technology: | (re)Tension Design |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green, Turquoise |
| weight: | 1536g |
| manufacturer item code: | 10003706 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 8800268652827 |
| Manufacturer page: | https://www.helinox.com/ |