A reimagining of the original Beach Chair, now upgraded with (re)Tension Design.
This new technology introduces a second tension line to better distribute weight, setting a new standard for outdoor comfort.
The Beach Chair has the same high-back and supportive profile as the Sunset Chair, but sits low to the ground with legs designed to stay stable in sand. Just lean back, take in the view, and let relaxation begin.
Enhanced comfort
The Beach Chair (re) is a redesign of the original Beach Chair that’s even more comfortable due to the addition of a second tension line that better distributes weight.
Beach ready
Low-to-the-ground, lightweight chair with splayed legs and flat feet to prevent the chair from sinking into the sand.
Built-to-last frame
Redesigned nylon resin hubs for more stability. Proprietary DAC aluminum alloy merges strength with long-term durability, even in sun and saltwater conditions.
Repurposed aluminum
The Beach Chair (re) frame is made from repurposed aluminum shavings once destined for the landfill and refined into alloy discs. The result: reduced waste and a lower environmental impact.
Easier setup
Molded corner pockets for improved pole support and durability, boosting reliability and making assembly smoother. Shock-corded poles lock the frame into place.
Portable
Compact, collapsible frame packs into a 21” x 6” x 4.5” dual zip case with two webbing handles, making it easy to carry to the beach, campsite, or park.
Convenient features
Integrated side pocket keeps essentials close. Reinforced corners hold and support. Headrest flap keeps a puffy jacket, soft pillow, even your chair case in place for the perfect head support.
High-performance fabrics
bluesign®-certified and recycled 300D polyester withstands sun, salt, and sand. Mesh paneling provides breathability.
Packed weight: 1704 g
Capacity: up to 145 kg
Dimensions: Height 78 cm | Width 66.5 cm | Depth 74 cm
| Product Name: | Helinox Beach Chair (re) - Black |
| Manufacturer: | Helinox |
| Item Code: | HOX763893 |
| activity: | Outdoor |
| max. load: | 145kg |
| packing size (l/w/h): | 530/150/110mm |
| technology: | (re)Tension Design |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1571g |
| manufacturer item code: | 10003707 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 8800268652896 |
| Manufacturer page: | https://www.helinox.com/ |