These quickdraws are equipped with large, ergonomic carabiners and wide loops
The Raven QD Zoom quickdraw features ergonomic carabiners manufactured using a hot-forging process for maximum safety. The set includes carabiners with both straight and curved gates for versatile use while climbing. Tapered loops and a Biner Fix rubber insert ensure smooth clipping and handling. Available in pink and blue versions.
| Product Name: | Ocún Raven QD Zoom 12 cm Quickdraw 6-Pack - pink |
| Manufacturer: | Ocún |
| Item Code: | OCN764325 |
| activity: | Climbing |
| length: | 120mm |
| safety standards: | EN 566, EN 12275, UIAA 121 |
| gate clearance: | 23mm |
| breaking load longitudinal/cross/open: | 24-10-11kN |
| express-set properties: | Sets, Rubber fixation |
| carabiner style: | Straight - Bent |
| purpose climbing: | Sports Climbing, Alpine Climbing, Multipitch Climbing |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Pink |
| weight: | 642g |
| manufacturer item code: | 05599-Pink |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8591804694189 |
| Manufacturer page: | http://www.ocun.cz/en |